وبلاگ سیماران
WDR در دوربین مداربسته چیست؟

WDR در دوربین مداربسته چیست؟

WDR مخفف “Wide Dynamic Range” است. این قابلیت برای دستیابی به تصویر واضح، در نقاطی با اختلاف سطح نوری زیاد کاربرد دارد. برای مثال هنگامی که زاویه دید دوربین مدار بسته رو به منبع نور مانند پنجره یا در ورودی باشد، اگر دوربین مداربسته از قابلیت WDR پشتیبانی نکند تصویر سوژه تاریک و غیر قابل تشخیص، و تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص می باشد.

قابلیت WDR کمک می کند تا نوردهی تصویر در نواحی تاریک افزایش و در فضاهای روشن کاهش یابد و وضوح هر یک از این فضاها را متناسب با یکدیگر و به صورت کاملا مشخص از هم تشخیص دهد.

قابلیت WDR به کمک پردازنده و تصاویر گرفته شده بوسیله سنسور CCD با سرعت شاتر بالا و پایین (دو تصویر یکی از محیط کم نور و دیگری از محیط پر نور) وترکیب آنها، تصویر نهایی را ثبت می کند. به زبان ساده تر پارامترهایی مانند روشنایی، وضوح تصویر و جبران سازی نور را کنترل می کند و باعث می شود کیفیت تصویر اجسامی که مقابل دوربین قرار می گیرند افزایش یابد.

دوربین های تحت شبکه سیماران و دوربین های آنالوگ سیماران از قابلیت WDR پشتیبانی می کنند. واحد اندازه گیری WDR، دسی بل (db) می باشد که هر چه عدد آن بالاتر باشد دوربین در شرایط نامساعد نوری, تصاویر بهتری را ارائه می دهد.

DWDR چیست؟ 

DWDR مخفف”Digital Wide Dynamic Range” می باشد و یک مکانیزم بهبود تصویر مبتنی بر نرم افزار است. دوربین هایی که WDR را به صورت سخت افزاری ساپورت می کنند, معمولا دارای قیمت بالایی می باشند به همین جهت مکانیزم DWDR توسط کمپانی های تولید دوربین ابداع شد تا از لحاظ قیمتی در رنج مناسب تری قرار گیرند.این مکانیزم به جای استفاده از سخت افزار، عملکرد آن را شبیه سازی می کند و چندین تصویر مختلف با نور دهی مختلف را ترکیب می کند و یک تصویر قابل قبول را ارائه می دهد. لازم به ذکر می باشد که DWDR نسبت به WDR عملکرد ضعیف تری دارد.

True WDR چیست؟

به طور کلی در حال حاضر دو نوع WDR در دسترس است, WDR حقیقی یا همان True WDR و WDR دیجیتال یا همان DWDR. به صورت پیش فرض True WDR دارای 3 حالت کم، متوسط و بالا می باشد که با توجه به شرایط نوری خاص از این حالت ها استفاده می شود. تشخیص درست این حالت ها بر اساس شرایط نوری بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که ممکن است شما در مکانی نیاز نباشد True WDR را در حالت HIGH قرار دهید و این باعث شود تصویر بسیار روشنی به شما ارائه شود.

Digital Wide Dynamic Range

 


مطالب مرتبط در این دسته بندی
دیدگاه های ثبت شده (0)
دیدگاهتان را بنویسید