وبلاگ سیماران
DNR در دوربین های مداربسته

DNR در دوربین های مداربسته

در دوربین های مداربسته عوامل مختلفی باعث ایجاد نویز در تصاویر می شوند که بصورت نقطه های سفیدی در تصویر ظاهر می شوند و باعث افت کیفیت تصویر می شوند به همین دلیل کمپانی های تولید دوربین از قابلیت DNR (Digital Noise Reduction) که یک روش مبتنی بر نرم افزار است برای بهبود تصاویر استفاده می کنند.

تکنولوژی DNR چیست و چه تاثیری در تصویر دوربین مداربسته دارد ؟

نویزها معمولا در نور کم به صورت نقاط سفید رنگ بسیار زیاد در تصویر ظاهر می شوند که این نقاط توسط تکنولوژی DNR کاسته می شود. این تکنولوژی تمایز میان حرکت و نویز تصویر را در حالت ضبط بر اساس حرکت بالا برده و عملکرد سیستم را موثرتر می نماید. از طرفی تصاویر با نویز کمتر به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. همچنین با داشتن این تکنولوژی هزینه کمتری برای نور پردازی محل مورد نظر مورد نیاز می باشد.

کاربرد و عملکرد DNR

زمانی که نور محیط کاهش می یابد دوربین مدار بسته از طریق AGC اقدام به تقویت سیگنال تصویر می کند که موجب روشن تر شدن تصاویر دوربین مدار بسته می شود اما پس از تقویت سیگنال, نویز در تصاویر نیز افزایش پیدا می کند در نتیجه نویز های الکترونیکی در تصاویر بالا می رود. مکانیزم DNR از طریق پردازش زنده تصویر, نویز الکترونیکی موجود در تصاویر را شناسایی کرده و آن را با رنگ نقاط کناری همسان می کند در نتیجه هرچه تصاویر دوربین مدار بسته شما یکپارچگی بیشتری داشته باشد تاثیر DNR بر روی آن بیشتر خواهد بود.

برخی مزایای DNR

-  تصاویر دوربین مدار بسته شفاف تر نمایش داده می شود.

-  تصاویر دوربین مدار بسته واقعی تر نمایش داده می شود.

-  حجم ذخیره سازی تصاویر دوربین مدار بسته کمتر می باشد.

D DNR3 چیست؟

D DNR3 تکنولوژی DNR سنتی را یک قدم فراتر می ‌برد. تکنولوژی 3D DNR نه تنها روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را نیز انجام می‌دهد.

کاهش نویز نقطه‌ای, هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

مزایای 3D DNR 

 3D DNR از قابلیت و مزایای بسیار بیشتری نسبت به تکنولوژی DNR برخوردار است.

-.D DNR 3 سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارد دیسک ذخیره شود.

-  دوربین‌هایی که از تکنولوژی D DNR3 استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق‌تر شود.

-  تکنولوژی D DNR3 با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل تشخیص حرکت را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.

 

تکنولوژی DNR


مطالب مرتبط در این دسته بندی
دیدگاه های ثبت شده (0)
دیدگاهتان را بنویسید